Domů > Titulní > Oficiální vznik Občanského fóra (OF)

Oficiální vznik Občanského fóra (OF)

Oficiální vznik novojičínského Občanského fóra (OF) zachycují prvotní dva dokumenty:

Ještě před oficiálním vznikem OF se všechny aktivity koordinovaly z detašovaného pracoviště M.Urbana umístěného na telefonní ústředně Pozemních staveb (ul. Sv.Čecha – nynější sídlo PČR), který pro tyto účely poskytl potřebné zázemí a taky hlavně telefonické a dálnopisné spojení. Toto místo bylo utajováno, aby nebyly vystavovány postihu osoby, které zde dobrovolně zajišťovaly celodenní službu (zejména Anna P., Marie K.) u zveřejněného telefonního čísla. StB  po čase místo odhalila a osoby se snažila přes protilehlé okno fotit a dokumentovat.

První z písemných dokumentů založení OF obsahuje jména prozatimního výboru novojičínského Občanského fóra, který byl ustanoven na mítinku občanů dne 25.11.1989 v J-klubu. Další den byl tento výbor znovu na mítinku v J-klubu představen a konstituován (kliknutím se obrázky zvětší) :

Dokument se seznamem prozatimního výboru OF v N.Jičíně

.

Seznam členů koordinačního výboru OF (KVOF) se průběžně měnil, někteří začali být aktivní při zakládání OF v místech bydliště a v zaměstnání, někteří další následně nabídli pomoc a stali se pak členy KVOF (např. I.Junášek, P.Bártek, P.Trnka, J.Bartošík, J.Nováková, Š.Janko).

Druhý dokument je „Prohlášení OF“, které bylo vydáno ještě tentýž den po ustanovení členů výboru, kteří vstoupili ihned v dialog s MěstV KSČ a OV KSČ, aby zajistili pro stávkující jejich práva a technické zabezpečení konání gen.stávky následující den. Dokument mimo jiné potvrzuje ze strany mocenské KSČ zákaz použití městského rozhlasu a s tím spojeného ozvučení náměstí, které si pak OF muselo zajistit svépomocně :

IMG_5609b

Categories: Titulní Tags:
  1. Bez komentářů.
  1. Žádné zpětné odkazy
Musíte být přihlášen k poslání komentáře.