Fotoreportáž-Generální stávka 1989

Za pomocí přispěvatelů můžete zavzpomínat na historickou událost listopadových dnů roku 1989. Stačí zde kliknout a pak libovolně zvolit způsob prohlížení fotografií. Rovněž můžete být nápomocni a přispět, pokud vlastníte a jste ochotni některé další fotografie poskytnout nebo blíže určit a okomentovat uvedené snímky. Pokud poznáte sami sebe nebo některé zúčastněné na těchto snímcích, můžete dát vědět a napsat např. na emailovou adresu:
miroslav tečka urban zavináč seznam tečka cz

Občanské fórum (OF) zorganizovalo generální stávku na Masarykovém náměstí, tehdy ještě Leninovém. Na dnes již historickém záznamu možno doložit lživou rétoriku komunistických pohlavárů, kteří se snažili vypadat jako rodilí demokraté. Generální stávka byla tím dnem zvratu a předělu, kdy bylo zřejmé, že se to už nemůže vrátit. A proto všichni ti ředitelé podniků a komunističtí funkcionáři nechtěli za žádnou cenu dopustit, aby se občané této manifestační stávky zúčastnili, i když na samotné generální stávce se snažili hlásat opak. Ve skutečnosti ještě v pátek vyhrožovali zaměstnancům, že pokud se této stávky v pondělí zúčastní, bude to bráno jako neomluvená absence, čili vyhazov z práce. Názorným příkladem byl ředitel Autopalu ing. Ladislav Glogar. Dalšími byli např. ředitel Tonaku ing. Jaroslav Holý, ředitel OSP ing. Zdeněk Klos.

OF chtělo při jednání se stranickými orgány ve městě, ještě den před generální stávkou (26.11.1989), využít pro konání stávky městský rozhlas jako ozvučení náměstí. Bohužel to soudruh Jaromír Kreml, přededa MěO KSČ, zamítl a zakázal. Na gen.stávce se snažil představit jako velký demokrat, avšak demonstranti jej vypískali a ozývalo se ať jde k lopatě.
Zde je originál zápisu (kliknutím zvětšit):

Video záznam z generální stávky možno zhlédnout zde: